Vjelja e frutave malore zbutë varfërinë e malësorëve të Sharrit

Shpatijet e bjeshkëve të Sharrit, përplotë fruta të egra malore, kanë mundësuar që shumë familje malësorësh të Sharrit të zbusin varfërinë ekstreme. Vjelja e...

Sot në Dragash është mbajtur trajnimi me temë: Preparatët kimike në...

Sot, në pemishtën e mollës me pronar Rexhep Arifi në Dragash, është mbajtur trajnimi me temë: Preparatët kimike në prodhimtari bimore dhe mbrojtja e...

Në shekullin XXI shkolla pa rrugë !

Në fshatin Kosavë të komunës së Dragashit ditë më parë është raportuar nga " Tv Dukagjini " për rrugën e dëmtuar që është nga...

Bukuritë e natyrës në Brod të Dragashit

Bukuritë e natyrës në Brod të Dragashit, ku është edhe njëri prej hoteleve me komplekse, me teleferik, me kuzhinë moderne dhe tradicionale dhe me...

Blegtoria një lëmi e rëndësishme për komunën e Dragashit!

Komuna e Dragashit është ndërë komunat ndoshta më specifike të Kosovës, kjo, për faktin se shtrihet në një terren të lartë dhe gjendet në...

Dragashi në Hartën Turistike

Dragashi i Kosovës është një nga zonat më të varfëra të vendit, megjithatë ai duket të jetë një nga më të bukurit. Një udhërrëfyes...

Snajperistët hyjnë ilegalisht në territorin e Kosovës – shkatërrojnë faunën

Fauna në Bjeshkët e Sharrit po shkatërrohet nga gjuetarë të ndryshëm të cilët për çdo fundjavë po dalin në atë pjesë të Kosovës për...
video

Ambasadori Delawie vizitoi kompaninë Hit-Flores në Dragash. (Foto, Video)

Ambasadori i Shteteve te Bashkuara te Amerikes z. Greg Delawie bashk me stafin e tij si dhe me stafin e organizates USAID gjate dites...

Sot u mbajtë trajnimi me temë kultivimi i bletëve

Sot, në lokalët e komunës u mbajtë trajnimi me temë: Kultivimi i bletëve -Sëmundjet e bletëve dhe trajtimi i tyre, organizuar nga Qendra informative...

Parashikimi i motit për këtë javë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se vendi ynë do të mbetet nën ndikimin e masave të nxehta të ajrit me presion të...

MË TË LEXUARAT E JAVËS

video

8 shtëpi nga Jetimat e Ballkanit dhe komuna e Dragashit. (Video)

Shoqata Jetimat e Ballkanit në bashkëpunim me komunen e Dragashit fillojnë ndërtimin e 8 shtëpive për nevojtarë. Në Opojë do të filloj ndërtimi i shtëpive...

Një jetë të tërë ia kushtoi sportit të Pehlivanëve BAJRAM TOSUN PIRAJ (1930-1997)

Familja e Tosun dhe Azemine Pirajt nga fshati Pllavë e Opojës, me një gjendje të mesme ekonomike, ishte një familje me përplotë bujari e...

Djaloshi opojar që sakrifikoi jetën dhe nuk i tradhëtoi shokët

ADEM BERISHA , SIMBOL I REZISTENCËS E ATDHETARIZMIT Shkruar nga: Muharrem Qafleshi Adem Berisha posa ka rënë në kthetrat e UDB-ës serbe, kanë filluar torturat më...

POSTIMET E FUNDIT

Reagon komandant Togu Fetah Fetahu, këta emra të largohen nga listat e veteraneve të...

Edhe kom. Togu Fetah Fetahu reagon ashper ndaj njerzve te pa ndergjegjshem qe publikuan emrat e Ushtareve te vertet te UCK si ushtare "mashtrues" ANKESË...

Ligji për regjistrimin e automjeteve pritet të ndryshohet

Grupi punues për Ligjin e Automjeteve në Kuvendin e Kosovës kanë kaluar iniciativën për plotësim ndryshimin e Ligjit, në mënyrë që të hiqen masat...

Historia e fshatit Shajne që nga Perandoria Osmane

Fshati Shajne shtrihet afer 1km ne verilindje te dragashit , fshat tersishte i banuar me popullat autoktone shqipetare . Supozohet se lokaliteti eshte mjafte...
error: Përmbajtja është e mbrojtur !!