Ballina Opinione

Opinione

Ngjarje te ndryshme nga Opinjonist te njohur

VAJDIN HAJRIZI – VEPRIMTARI QË U MBYT NË USHTRI JUGOSLLAVE PËR...

Vajdin Hajrizi u lind më 22. 10. 1969 në Kuklibeg. Shkollën fillore e kreu në Bresanë, kurse të mesmen e vijoi në Dragash, në...

Mjaftë kërkuam zgjidhje individuale, të punojmë për të mirën e përgjithshëme!

Nuk ka dilema, gradualisht po kthehemi në realitet. Po kthehemi në rrugën të cilën është dashur ta ndjekim që nga përfundimi i luftës. Jemi...

ALAJDIN XHEZAIRI: MILITANTI I UÇK-së

Dëshmori Alajdin Xhezairi është lindur më 20.07.1974 në Prizren nga babai Nevzati dhe nëna Zyrafetja nga Bresana. Familja e tij para viteve shtatëdhjetë është...

Për çështje nacionale mos kërkoni përfitime politike!

Tashmë jemi mësuar të shohim skema të ndryshme në Kuvendin e Kosovës. Inatet politike ndërmjet partive janë shprehur në forma nga më të ndryshmet,...

SAMIDIN EMINI: LUFTËTARI I UÇK-së, TË CILIT NUK I DIHEJ NISHANI

Djaloshi nga Opoja, Samidin Emini, është i lindur më 17 maj 1975 në fshatin Kuk, komuna e Sharrit (atëherë Dragashit). Shtatë vitet e para...

Vlera e studentit dhe profesorit u dreqos pas luftës!

Nga shumë dukuri të shëmtuara që kapluan shoqërinë kosovare pas luftës, ku lëshuan rrënjë koxha të thella papërgjegjësia, amoraliteti, mosrrespekti, etj, nuk mbeti pa...

Mjekësia e kthyer në biznes

Shkruan: Fatmir Halili Si shumë sektor të tjerë ku gjendja vazhdon të jetë e mjerueshëme, edhe shëndetësia mbetët në gjendje të njëjtë, si mos më...

Tre faktor që degraduan sistemin arsimor të Kosovës!

Një nga sektorët që vështirë do të bëjmë përmirësime, dhe që pasojat do t'i ndjejmë një kohë të gjatë si shoqëri, është sistemi arsimor...

Sistemi i drejtësisë, ku vështirë gjenë drejtësi!

Në sistemet qeverisëse demokratike pushtetet janë të ndara, dhe asnjëri nuk mund të interferoj në punën e tjetrit. Janë ligjet ato që u japin...

LIBËR ENCIKOLPEDIK PËR OPOJËN NË ASPEKTIN FOLKLORIK

Libri me titull “Opoja-aspekti folklorik” i përgaditur nga studiusi Bedri Halimi paraqet një të arritur e jo vetëm të re por edhe të veçantë...

MË TË LEXUARAT E JAVËS

video

8 shtëpi nga Jetimat e Ballkanit dhe komuna e Dragashit. (Video)

Shoqata Jetimat e Ballkanit në bashkëpunim me komunen e Dragashit fillojnë ndërtimin e 8 shtëpive për nevojtarë. Në Opojë do të filloj ndërtimi i shtëpive...

Një jetë të tërë ia kushtoi sportit të Pehlivanëve BAJRAM TOSUN PIRAJ (1930-1997)

Familja e Tosun dhe Azemine Pirajt nga fshati Pllavë e Opojës, me një gjendje të mesme ekonomike, ishte një familje me përplotë bujari e...

Djaloshi opojar që sakrifikoi jetën dhe nuk i tradhëtoi shokët

ADEM BERISHA , SIMBOL I REZISTENCËS E ATDHETARIZMIT Shkruar nga: Muharrem Qafleshi Adem Berisha posa ka rënë në kthetrat e UDB-ës serbe, kanë filluar torturat më...

POSTIMET E FUNDIT

Lëvizja VETËVENDOSJE! në Sharr e mobilizuar për protestën e 29 shtatorit.

Sharri i gatshëm për t’i thënë “JO” ideve dhe pazareve personale të një individi, pra pseudo-presidentit, sepse “Një popull s’i nënshtrohet një njeriu” Lëvizja VETËVENDOSJE!...

Reagon komandant Togu Fetah Fetahu, këta emra të largohen nga listat e veteraneve të...

Edhe kom. Togu Fetah Fetahu reagon ashper ndaj njerzve te pa ndergjegjshem qe publikuan emrat e Ushtareve te vertet te UCK si ushtare "mashtrues" ANKESË...

Ligji për regjistrimin e automjeteve pritet të ndryshohet

Grupi punues për Ligjin e Automjeteve në Kuvendin e Kosovës kanë kaluar iniciativën për plotësim ndryshimin e Ligjit, në mënyrë që të hiqen masat...
error: Përmbajtja është e mbrojtur !!